فرق کاشی سرامیک با گرانیت

کاشی و سرامیک های مورد استفاده شده در ساختمان ها را میتوان با جنس های مختلفی به کار گرفت. در این زمان انواع کاشی سرامیک و گرانیت را می شود از برترین نمونه های موجود در بازار دانست که طرفداران خاص خود را دارند. سنگ گرانیت و کاشی سرامیک با توجه به نوع کاربردی که خواهند داشت و نوع ساختمان استفاده میشوند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

فرق کاشی سرامیک با گرانیت

کاشی سرامیک با گرانیت

 کاشی سرامیک با گرانیت کاربرد و ویژگی های کاشی گرانیت :
سنگ گرانیت را می توان یکی از ابزار های تاثیر گذار و مهم در صنعت معماری و هنر ایران دانست. استفاده از سنگ ها و کاشی های گرانیتی مخصوصا در آشپزخانه ها بسیار متداول است. سنگ گرانیتی دارای 20% کوارتز و یا بیشتر از این مقدار کوارتز هستند. بافت طبیعی و ظاهر متفاوتی که سنگ گرانیت دارد میتواند تاثیر بسیار موثری در انتخاب این نوع سنگ داشته باشد. کاشی گرانیت دارای بافت طبیعی است که در اثر سمباده و برش میتوان سطح صاف داشته باشد.

کاشی گرانیت که به عنوان کفپوش استفاده میشود را میشود در طبقه کاشی های طبیعی قرار داد. از جمله ویژگی های این مدل از کفپوش ها استحکام و مقاومت بالای آن ها می باشد. این مقاومت و استحکام بالای آن توانسته است کاشی و سنگ گرانیت را در رده سخت ترین سنگ های ممکن قرار دهد. از دسته ترکیباتی که در کاشی سرامیک وجود دارد میتوان به میکا، کوارتز، فلدسپات و… اشاره کرد. گرانیت ها اکثرا فاقد تخلخل می باشند به همین دلیل میتواند در برابر قارچ و انواع کپک ها مقاومت داشته باشد. از کاشی های گرانیتی می میتوان در مواردی هم چون کفپوش آشپزخانه، راهرو، شومینه، حمام و سایر کفپوش های خانه مورد استفاده قرار داد.

ایران یکی از غنی تریت کشور ها در زمینه ی انواع سنگ گرانیت است که می توان از گرانیت سفید نطنز، گرانیت مشکی نطنز، سنگ گرانیت قرمز یزد، سنگ گرانیت سبز، سنگ گرانیت نهبندان، سنگ گرانیت مروارید مشهد، سنگ گرانیت خرم آباد، سنگ گرانیت بروجرد، سنگ گرانیت زاهدان و سنگ گرانیت شهریار نام برد.

1. مدل سرامیک گرانیتی مات و براق.

2. مدل سرامیک گرانیتی نما.

3. مدل سرامیک گرانیتی کف و دیوار.

بررسی خصوصیات کاشی سرامیک:

کاشی سرامیک یکی از انواع پرکاربرد کاشی است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع کاشی می شود برای قسمت های مختلف ساختمان ها مانند حوض و دیواره های آن، حمام، استخر، آشپزخانه، کفپوش و … استفاده کرد. کاشی های سرامیکی از موادی مثل خاک رس، دولومیت، فلدسپات، شاموت و انواع کانی به وجود می آیند. در فرآیند ساخت کاشی سرامیکی می توان آن ها را به دو روش اکسترودی و پرس خشک به دست آورد. از جمله انواع کاشی سرامیکی که بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرند، کاشی های سرامیکی ضد باکتری می باشند. این مدل از کاشی های سرامیکی را میتوان در دو نوع لعاب دار و بدون لعاب در بازار تهیه کرد. مدل بدون لعاب دارای خلل و فرج هایی در سطح خود است که جلوه ی طبیعی تری به وجود می آورد؛ اما مقاومت آن ها در برابر لک و آب کمتر از نوع لعاب دار آن است. در صورتی که کاشی سرامیک های لعاب کاری شده مقاومت بیشتری در برابر لک و آبدارند و به آسانی تمیز می شوند.
تفاوت های سنگ و کاشی گرانیت در مقابل کاشی و سرامیک:

1. شکل ظاهری شان: کاشی و سرامیک از نظر الگو ها، ظاهر و سبک ها تنوع بسیار زیادی دارد اما در برابر گرانیت دارای تغییرات محدود است. ظاهری که با بی نظمی و تغییر رنگ مشخص شده است.

2. دوام و سختی شان: کاشی و سرامیک به مراقبت و نگهداری بالایی نیاز دارد؛ ولی گرانیت مقاوم و استحکام بیشتری دارد و سخت ترین سنگ متخلخل است که باعث می شود در برابر لک، فشار و ضربه مقاوم شود زیرا نیاز به نگهداری کمتری دارد.

3. قیمت و هزینه: کاشی و سرامیک قیمت و هزینه ی کمتری دارند؛ ولی در مقابل گرانیت گران تر از کاشی و سرامیک است که به خاطر ویژگی های بسیار حیرت انگیز این سنگ توجیهات بسیار منطقی پشت این موارد وجود دارد.

4. نحوه نصب و استفاده: کاشی و سرامیک را می شود خودتان نصب کنید؛ ولی هزینه و قیمت نصب گرانیت گران تر از کاشی و سرامیک است به دلیل این که نصب آن دشوار تر است.

5. مقاومت شان در برابر رطوبت: کاشی و سرامیک در مقابل رطوبت مقاوم تر است که آن را برای کفپوش در مناطق مرطوب مناسب می کند؛ ولی این مورد می تواند در دراز مدت دچار مشکل شود و باعث ایجاد پوسیدگی، خوردگی و یا از بین رفتن بافت کاشی و سرامیک شود. اما کاشی گرانیت دارای تراکم مولکولی بسیار زیاد فشرده است که آن را به یکی از با دوام ترین و مستحکم ترین و سخت ترین سنگ های طبیعی امروزه تبدیل کرده است.
خصوصیت ها و میزیت های سرامیک گرانتی نسبت به سنگ گرانیت:

1. سرامیک گرانیتی نسبت به سنگ گرانیتی طبیعی قیمت و هزینه ی کم تری دارد.

2. سرامیک گرانیتی ابعاد دقیق تری نسبت به سنگ گرانیتی دارد.

3. سرامیک گرانیتی یک نواخی رنگ و طرح و ثبات رنگ بیشتری نسبت به سنگ گرانیتی دارد.

4. سرامیک گرانیتی مقاومت بیشتری در برابر محلول های شیمیایی اسیدی و بازی دارد نسبت به سنگ گرانیت.

5. یکپارچگی رگه ها در سنگ گرانیت ضعیف تر است تا در سرامیک گرانیتی.

و البته به این نکته هم واجب است اشاره شود که قیمت سنگ گرانیت به دلیل هزینه های استخراج، حمل و نقل و ساب زنی بسیار بالا است و به صرفه تر این است که از سرامیک طرح سنگ گرانیت استفاده شود، پون هم مقاومت بیشتری دارد و هم در دسترس تر است.

در کل می توان گفت کاشی و میز های ساخته شده از گرانیت در برابر خراش و ضربه چاقو، فرسایش اسیدی و گرما بسیار مستحکم و مقاوم هستند. همینطور به طور طبیعی در مقابل گرما و ترک مقاومت می کنند؛ در نتیجه می توان از آنها برای ظروف آشپزی معمولی استفاده کرد. همینطور از چاقو های آشپزخانه و کارد و پنگال می شود بدون ترس از خراش سطح، روی میز های گرانیتی استفاده کرد.

کاشی و سرامیک و گرانیت هر دو بسیار عالی هستند و آن را به یک ماده ساختمانی مناسب و ایده ال برای پروژه طراحی خارجی و داخلی مانند کف حمام تبدیل می کنند. این دو محصول ساختمانی کمک می کنند که ماندگاری و مقاومت بخش هایی از خانه بالا برود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.