فواید هل سبز!

هل سبز (Elettaria cardamomum) یک ادویه است و فعالیت های آنتی اکسیدانی و بیولوژیکی قوی را از طریق مکانیسم های مولکولی مشخص نشان می دهد. با این حال، اثر ضد سرطانی هل هنوز در موش‌های حامل تومور جامد ارلیخ (EST) بررسی نشده است.

اهداف
هدف از تحقیق و ارزیابی هل اکبر قرمز اثرات ضد سرطانی آن می باشد که به تنهایی یا همراه با داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید در یک مدل in vivo برای بررسی نقش مکانیکی آن در مرگ سلول‌های تومور در موش‌های حامل EST بود.

مواد و روش ها
سلول های تومور ارلیخ آسیت به موش ها تزریق شد و 5 روز بعد حیوانات با GCar و/یا سیکلوفسفامید به مدت 10 روز تحت درمان قرار گرفتند. بیست و چهار ساعت پس از آخرین درمان، حیوانات برای اندازه‌گیری‌های مختلف قربانی شدند.

نتایج
داده های ثبت شده برای اندازه تومور، درصد مهار رشد تومور، تاخیر رشد تومور و میانگین زمان بقای موش های حامل EST نقش موثر GCar را به تنهایی یا همراه با CPO به عنوان یک عامل ضد سرطان امیدوارکننده نشان می دهد زیرا اندازه تومور را کاهش می دهد.

امروزه افراد زیادی به دنبال خرید و تهیه هل سبز اعلا نیز می باشند به همین منظور قیمت آن توسط برخی از شرکت های درون کشور گران اعلام شده است.

GCar میانگین زمان بقای موش‌های حامل EST را در مقایسه با گروه‌های EST و EST + CPO درمان‌نشده افزایش داد. تجزیه و تحلیل ژن mRNA و بیان پروتئین qPCR نشان داد که GCar به تنهایی یا همراه با CPO عوامل ضد سرطانی امیدوارکننده هستند. پس از درمان EST با GCar، ژن ها و پروتئین های مرتبط با آپوپتوز به طور قابل توجهی تعدیل شدند. GCar باعث کاهش قابل توجهی در بیومارکرهای استرس اکسیداتیو و افزایش قابل توجهی در سطح گلوتاتیون و آنزیم های آنتی اکسیدانی شد. با کاهش قابل توجه بیومارکرهای عملکرد کبد و کلیه.

نتیجه
نتایج نشان داد که هل اکبر می‌تواند به عنوان یک عامل محرک آپوپتوز عمل کند، که یک رویکرد جدید و بالقوه درمانی برای درمان سرطان ارائه می‌کند و عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای ضد سرطانی مانند CPO ایجاد می‌کند.

 • منابع:
  1. Effects of Green cardamom (Elettaria cardamomum Maton) and its combination with cyclophosphamide on Ehrlich solid tumors
 • تبلیغات: 
  1. 5 تکنیک جدید برای امید به زندگی بیشتر!
  2. بزرگترین زیره جهان به اندازه خربزه مشهدی
  3. مردی با استفاده از نبات بنزین درست کرده است!
  4. تاثیر استفاده از نخود در ذوب کردن شمش طلا!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.